W ostatnich latach sporo zmieniło się w kwestii wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera. Jeśli chodzi o badania naukowe dotyczące metod leczenia, wciąż nie udało się dojść do przełomu. Mimo to wciąż budzi się oczekiwania pacjentów, częściowo w przesadny sposób. W niniejszym artykule przedstawiamy najnowsze informacje na temat diagnostyki i różnych możliwości leczenia. Specjaliści są bowiem jednogłośni: choroba Alzheimera nie jest chorobą nieuleczalną!
DIAGNOZOWANIE
1. Wywiad lekarski, badanie oraz ogólne badania laboratoryjne, mające na celu wykluczenie innych chorób fizycznych i umysłowych.
2. Badanie neuropsychologiczne z testem psychometrycznym. Przeprowadzając testy pamięci (MMST, DemTect, CDT) lekarz stwierdza, na ile pacjent ma ograniczone zdolności myślenia i przypominania sobie. Aby postawić diagnozę choroby Alzheimera, pacjent musi wykazywać problemy poznawcze oraz ograniczone radzenie sobie z codziennością.
3. Diagnostyka obrazowa, np. badanie tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym: ich celem jest potwierdzenie i sprecyzowanie diagnozy. Szczególne badania, taka jak tomografia pozytonowa PET i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów SPECT wykazują zmiany metaboliczne oraz zmiany w białkach w mózgu. Badania te jednak wykonywany są tylko przy szczególnych postaciach demencji i nie stanowią elementu rutynowej diagnostyki.
4. Ewentualnie można jeszcze wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego: badanie to można obecnie potwierdzić z dużym prawdopodobieństwem chorobę Alzheimera. Lekarze szukają w płynie tak zwanych biomarkerów, ponieważ już na wczesnym etapie choroby widoczne są tam określone białka o patologicznym stężeniu.
Takzwane rezerwy kognitywne odgrywają istotną rolę przy pojawieniu się i przebiegu demencji. Istotny jest także czas, jaki pacjent poświęcił na swoje wykształcenie. Im intensywniej trenował on mózg w młodości poprzez uczenie się, tym jego rezerwy kognitywne są większa. Naukowcy wychodzą z założenia, że wskazują one na więcej połączeń neuronalnych w mózgu. Wytrenowani intelektualnie pacjenci wykazują objawy chorobowe dopiero wówczas, gdy patologiczne zmiany w mózgu zaszły już daleko. Tak stwierdził doktor Matthias Brendel z Kliniki Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium.
Choroby Alzheimera wprawdzie obecnie nie można wyleczyć, ale to nie znaczy, że się jej nie leczy! Podkreślają to specjaliści z Berlina zwłaszcza przed światowym dniem a choroby Alzheimera. Michael Rapp, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Gerontopsychiatrii i Psychoterapii postrzega niefarmakologiczne metody terapeutyczne, takie jak trening pamięci, ergoterapię i sport, jako sensowne metody profilaktyczne w początkowym stadium choroby. W ten sposób można na wiele lat podnieść jakość życia pacjentów i odsunąć o wiele miesięcy w przyszłość moment, w którym będą oni wymagali stałej opieki.