Cztery metody wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera

W ostatnich latach sporo zmieniło się w kwestii wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera. Jeśli chodzi o badania naukowe dotyczące metod leczenia, wciąż nie udało się dojść do przełomu. Mimo to wciąż budzi się oczekiwania pacjentów, częściowo w przesadny sposób. W niniejszym artykule przedstawiamy najnowsze informacje na temat diagnostyki i różnych możliwości leczenia. Specjaliści są bowiem jednogłośni: choroba Alzheimera nie jest chorobą nieuleczalną!

Cztery metody wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera

DIAGNOZOWANIE

Te metody stosowane są w diagnostyce choroby Alzheimera

1. Wywiad lekarski, badanie oraz ogólne badania laboratoryjne, mające na celu wykluczenie innych chorób fizycznych i umysłowych.

2. Badanie neuropsychologiczne z testem psychometrycznym. Przeprowadzając testy pamięci (MMST, DemTect, CDT) lekarz stwierdza, na ile pacjent ma ograniczone zdolności myślenia i przypominania sobie. Aby postawić diagnozę choroby Alzheimera, pacjent musi wykazywać problemy poznawcze oraz ograniczone radzenie sobie z codziennością.

3. Diagnostyka obrazowa, np. badanie tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym: ich celem jest potwierdzenie i sprecyzowanie diagnozy. Szczególne badania, taka jak tomografia pozytonowa PET i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów SPECT wykazują zmiany metaboliczne oraz zmiany w białkach w mózgu. Badania te jednak wykonywany są tylko przy szczególnych postaciach demencji i nie stanowią elementu rutynowej diagnostyki.

4. Ewentualnie można jeszcze wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego: badanie to można obecnie potwierdzić z dużym prawdopodobieństwem chorobę Alzheimera. Lekarze szukają w płynie tak zwanych biomarkerów, ponieważ już na wczesnym etapie choroby widoczne są tam określone białka o patologicznym stężeniu.

Nowoczesne badania krwi nie wnoszą wiele w kwestii wczesnego rozpoznania Nowe wyniki badań naukowych podsycają nadzieję wielu ludzi, którzy marzą o tym, że przy pomocy nowoczesnych badań krwi będzie można rozpoznać ryzyko choroby Alzheimera jeszcze przed wystąpieniem jej objawów. Jednak ta nadzieja jest zwodnicza: wprawdzie na podstawie obecności beta-amyloidów (białek budujących złogi w mózgu) rzeczywiście można potwierdzić już postawioną diagnozę, w tym celu właśnie stosuje się te biomarkery. Ale badanie krwi nie jest odpowiednie jako wczesne badanie rozpoznawania obecności biomarkerów. Ich stężenie jest bowiem uzależnione od choroby.

Rezerwy poznawcze jako szansa

Takzwane rezerwy kognitywne odgrywają istotną rolę przy pojawieniu się i przebiegu demencji. Istotny jest także czas, jaki pacjent poświęcił na swoje wykształcenie. Im intensywniej trenował on mózg w młodości poprzez uczenie się, tym jego rezerwy kognitywne są większa. Naukowcy wychodzą z założenia, że wskazują one na więcej połączeń neuronalnych w mózgu. Wytrenowani intelektualnie pacjenci wykazują objawy chorobowe dopiero wówczas, gdy patologiczne zmiany w mózgu zaszły już daleko. Tak stwierdził doktor Matthias Brendel z Kliniki Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium.

Choroba Alzheimera nie jest chorobą nieuleczalną

Choroby Alzheimera wprawdzie obecnie nie można wyleczyć, ale to nie znaczy, że się jej nie leczy! Podkreślają to specjaliści z Berlina zwłaszcza przed światowym dniem a choroby Alzheimera. Michael Rapp, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Gerontopsychiatrii i Psychoterapii postrzega niefarmakologiczne metody terapeutyczne, takie jak trening pamięci, ergoterapię i sport, jako sensowne metody profilaktyczne w początkowym stadium choroby. W ten sposób można na wiele lat podnieść jakość życia pacjentów i odsunąć o wiele miesięcy w przyszłość moment, w którym będą oni wymagali stałej opieki.

  

MÓJ WNIOSEK Ważne jest, aby w momencie pojawienia się podejrzenia choroby Alzheimera lekarz prowadzący podjął właściwe kroki diagnostyczne. Dzięki informacjom zawartym w naszym artykule możesz uzupełnić jego działania lub zwrócić na nie uwagę lekarzowi. Nawet jeśli choroba Alzheimera wciąż jest nieuleczalna, nie załamuj się. Chorobę tę można leczyć, a rezerwy kognitywne pozwalają długo utrzymać dobrą jakość życia.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów