Lawenda jest typową rośliną śródziemnomorską, którą możemy posadzić również na swoich balkonach.
AROMATERAPIA
Ten dorastający do 60 cm półkrzew należy do rodziny roślin jasnotowatych (lamiaceae) i ma wiele odrobinę zdrewniałych łodyg, pokrytych drobnymi, wąskimi, szarozielonymi liśćmi. W okresie od czerwca do sierpnia lawendę obsypują podłużnie ułożone fioletowe kwiatostany, wydzielające aromatyczny zapach. Lawenda znana była jako roślina lecznicza już w XII wieku. Hildegarda z Bingen polecała ją jako zioło na wszy.
W celach medycznych zbiera się całkowicie rozwinięte, a następnie ususzone kwiaty. Zawierają wiele substancji czynnych oraz posiadają najwyższe ze wszystkich części rośliny stężenie olejków eterycznych (do 3%).
olejek eteryczny (zawierający linalol oraz linalyl acetate),
garbniki,
pochodna kwasu kawowego (m. in. w olejku rozmarynowym),
flawonoidy.
Lawendowy olejek eteryczny działa przede wszystkim na umysł. Jego działanie wspomagające sen i uspokajające wykazano w wielu badaniach. Olejek ten wykorzystywany jest również w aromaterapii. W ramach takiej terapii wdycha się lecznicze opary na przykład nad odpowiednim dyfuzorem.
działa uspokajająco,
pomaga nam pozbyć się lęków,
działa rozluźniająco,
pomaga w zasypianiu,
wspiera układ krążenia,
zabija zarazki.
Naukowo udowodniono, że kwiaty lawendy i zawarty w nich olejek eteryczny działają uspokajająco na centralny układ nerwowy. Takie działanie jest możliwe dzięki substancji zwanej linalyl acetate, zawartej w olejku eterycznym. Lęki i niepokój ustępują, łatwiej zasypiamy i łagodzimy dolegliwości układu pokarmowego powstałe na tle nerwowym.
Linalol z kolei zwalcza zarazki i hamuje rozwój stanów zapalnych.
Olejek eteryczny działa również świetnie na migreny. 2–3 krople wtarte w górną wargę na samym początku ataku migreny natychmiast zatrzymują dolegliwości w 74% przypadków.
Lawenda pomoże na:
niestrawność,
dolegliwości układu pokarmowego powstałe na tle nerwowym,
niepokój,
nerwowość,
zaburzenia snu,
migreny.
Komisja E byłego federalnego urzędu ds. zdrowia zalecała wewnętrzne stosowanie lawendy na dolegliwości układu pokarmowego powstałe na tle nerwowym, zaburzenia snu i niepokój.Dodatkowo kwiaty oraz olejek eteryczny można zastosować w kąpieli, do inhalacji lub wykonania pachnących torebeczek.
Jak należy stosować lawendę Lawendę można z powodzeniem zasadzić w słonecznym miejscu w ogrodzie lub w doniczce na balkonie czy parapecie. Kwiaty zbieramy wczesnym latem, wiążemy je w bukiety i wieszamy aż do wyschnięcia. Suszone kwiaty są dostępne również jako gotowe produkty w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością. Podstawowy przepis na herbatę z lawendy 2 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy należy zalać 200 ml wrzątku i pozostawić na 10 minut. Na nerwobóle układu pokarmowego należy pić dziennie do trzech filiżanek świeżo zaparzonej herbaty. Torebeczki z lawendą na dobry sen Niewielkie woreczki z organzy lub bawełny należy wypełnić suszonymi kwiatami lawendy i przed snem położyć w okolicach poduszki. Rozluźniająca kąpiel lawendowa 10 kropli lawendowego olejku eterycznego należy dodać do wanny ciepłej wody i kąpać się przez 15 minut. Ewentualnie można również powiesić woreczki z suszonymi kwiatami lawendy pod bieżącą wodą, w której zamierzamy się wykąpać. Podczas kąpieli należy głęboko oddychać, aby olejek eteryczny zadziałał na śluzówkę nosa. |